Baigėsi projektas „Sportas – sveikata“

Kauno aklųjų ir silpnaregių sporto klubas “Sveikata” nuo 2019 metų pabaigos iki šių metų liepos mėnesio pabaigos vykdė projektą “Sportas – Sveikata” bendrai finansuojamą Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

Projektas skatinantis neregius būti fiziškai aktyvesniais, judresniais ir sveikesniais bei gilinti žinias siekiant geresnės gyvenimo kokybės turėjo trukti 18 mėnesių, tačiau dėl karantino ir atsiradusių veiklos ribojimų užtruko šiek tiek ilgiau. Nepaisant kliūčių šiandien klubo pirmininkas Vytautas Girnius džiaugiasi, kad pirmasis tokio tipo projektas įgyvendintas sėkmingai, o dalyvių rezultatai kalba patys už save. Toliau ir kalbiname Vytautą G.

Kaip kilo projekto idėja ir kuo jis skiriasi nuo kitų projektų, kuriuos jau esate įgyvendinę?
Nuolat tenka girdėti, kad kauniečiams siūlomos įvairios nemokamos sveikatingumo treniruotės, sveikatinimo, mitybos paskaitos, kitos sveikos gyvensenos iniciatyvos, renginiai ir projektai, kuriuos jie gali lankyti visiškai nemokamai. Tokios paslaugos teikiamos sveikųjų bendruomenei deja nesiorientuoja į paslaugų teikimą regėjimo negalią turintiems asmenims, todėl mūsų bendruomenė jomis pasinaudoti negali. Galvojame, kodėl mes negalėtume įgyvendinti projekto, kuris suteiktų galimybę ne sportininkams, o visiems norintiems mūsų bendruomenės nariams gauti prieinamas nemokamas sveikatingumo treniruotes, įvairias fizinio aktyvumo iniciatyvas, specialistų paskaitas, lygiai tokias pačias, kokiomis jau eilę metu gali pasinaudoti sveikųjų bendruomenė. Kupini optimizmo ir tikėdami šia idėja teikėme projektą Sporto rėmimo fondui. Paraiška sėkmingai perėjo vertinimo etapus ir buvo suteiktas finansavimas projekto vykdymui. Tai pirmas ir didžiausias tokio tipo projektas. Labai viliamės, kad ir nepaskutinis.
Kokias sveikatingumo treniruotes galėjo lankyti projekto dalyviai?
Projekto dalyviai pagal savo norus ir galimybes galėjo reguliariai lankyti net penkių rūšių treniruotes: šoudauno (aklųjų stalo teniso), plaukimo, šaškių, šachmatų ir sveikatingumo. Buvo stropuolių, kurie lankė ir išbandė net tris. Treniruotes galėjo lankyti visi norintys Kauno miesto aklieji ir silpnaregiai, jų šeimos nariai, draugai, lydintieji ir artimieji. Asmenims turintiems sunkiausią negalią pasiūlėme ir lydinčiojo asistento pagalbą, treniruotėse treneriams talkino trenerio asistentai ar lydintieji. Tai palengvino trenerių darbą ir suteikė galimybę paslaugas gauti didesniam skaičiui žmonių. Projekto eigoje vykdėme ne tik reguliarias treniruotes, bet ir kitas įdomias sveikatingumo iniciatyvas. Pavyzdžiui sveikatingumo išvykos druskininkuose metu išbandėme treniruotę vandenyje. Organizavome daug praktinių ir teorinių paskaitų, kurių metu mokėmės įvairių sveikos gyvensenos dalykų, net tokių kaip streso valdymo metodikos, teisingos kvėpavimo technikos, sužinojome kaip greitai nepasenti ar kaip stiprinti organizmą pandemijos metu. Vienos tokios paskaitos metu netgi buvome mokomi sveikatai palankios mitybos ir vaišinami sveikais pusryčiais!
Ar sunku įtraukti žmones sportuoti?
Iš tiesų nėra lengva, juk visi žmonės iš prigimties yra tinginiai ir mums lengviau nieko nedaryti nei daryti kažką (šypsosi). Norėdami paskatinti žmones judėti surengėme ne vieną paskaitą, sporto šventę ir pateikėme daug asmeninių pavyzdžių iš mūsų pačių bendruomenės. Tikiu, kad sveikos gyvensenos žinios yra gera paskata pradėti treniruotis, o kai pajunti realų treniruočių poveikį savo kūnu nebegali sustoti. Dabar visi tie, kurie sportavo reguliariai bent 2 – 3 mėnesius labiausiai liūdi, kad projektas baigėsi, nes jie jau pajuto, kad savo kūne gali jaustis kur kas geriau ir tai reikšmingai pagerina gyvenimo kokybę ne tik fizinę, bet ir emocinę. Didelį indėlį pritraukiant dalyvius atliko ko gero visai mūsų bendruomenei pažįstama Roma Girnienė, kuri nuolat kvietė dalyvius į veiklas, skatino prisijungti. Išlaikyti dalyvius padėjo puiki trenerių, trenerių asistentų, lydinčiųjų ir specialistų komanda. Šie žmonės savo kompetencija, optimizmu ir gebėjimu dirbti su regėjimo negalią turinčiais žmonėmis įkvėpė ne vieną dalyvį gyventi aktyviau.
Pasidalinkite kokiais projekto rezultatais džiaugiatės labiausiai? Gal buvo įsimintinų momentų?
Manau, kad projekto rezultatais gali džiaugtis visa komanda ir visi dalyviai. Iš tiesų suorganizavome ne vieną įdomią paskaitą, fizinio aktyvumo skatinimo renginį, kuriame ne tik linksmai ir aktyviai praleidome laiką, bet ir pasidalinome gerąja patirtimi, susiradome bendraminčių, įgijome žinių. Labai džiaugiuosi, kad karantino laikotarpiu apribojus veiklas mums pavyko vykdyti šaškių, šachmatų bei sveikatingumo treniruotes nuotoliniu būdu. Man tai atrodė tikras iššūkis, bet bendromis komandos jėgomis padarėme tai, kas iš pradžių atrodė neįmanoma. Neabejotinai šio projekto vykdymas man kaip vadovui sukėlė nemažai iššūkių, privertė pasistengti, priimti netradicinių sprendimų, suteikė galimybę tobulėti ir ateityje dar sėkmingiau vadovauti tiek klubui tiek kitiems projektams.
Užsiminėte apie kitus projektus, gal jau turite konkretesnių planų ir tiems, kurie priprato lankyti reguliarias treniruotes turite ką pasiūlyti?
Nors gyvename labai neužtikrintais laikais, labai tikiuosi, kad jau nuo rugsėjo mėnesio galėsime visus bendruomenės narius pakviesti į reguliarias treniruotes, kurias jie vėl sėkmingai galės lankyti su šeimos nariais, draugais ir artimaisiais taip išlaikydami geresnę savijautą ir siekdami naujų rezultatų.