DUOday 2023 vėl vyko Kaune ir dar 18-oje Lietuvos miestų

Gegužės 25 dieną Lietuvoje jau ketvirtą kartą startavo DUOday – diena, kai įmonės bei organizacijos visame pasaulyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo roles. Šiais metais iniciatyva vyksta Kauno mieste  ir dar 18-oje Lietuvos miestų. Savo jėgas apjungė 24 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos ir 147 darbdaviai – nuo Prezidentūros iki Palangos gintaro muziejaus.

DUOday metu žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu. Šiais metais siūlomos profesijos bei rolės labai skirtingos – nuo skambučių centro darbuotojų, apskaitininkų, produktų komplektuotojų iki ministro. Iniciatyvoje dalyvauja tokios organizacijos kaip „Swedbank“ Lietuvoje, „Yara Lietuva“, „Rimi Lietuva“, „Decathlon“, „Telia Lietuva“, „Biržų duona“, „Grūstė“, Lietuvos Respublikos prezidentūra, Lietuvos oro uostai, Lietuvos paštas, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei daugelis kitų.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga šiais metais tapo DUOday 2023 partneriais. Aštuoniolika neregių ir silpnaregių iš skirtingų Lietuvos miestų prisijungė prie DUOday akcijos, buvo sukurtas dvidešimt vienas darbo duetas.

Kauno mieste neregių ir įmonių bendradarbiavimą koordinavo VšĮ LASS Pietvakarių centras. Šešėliauti įvairiose darbo vietose apsisprendė septyni LASS organizacijos nariai. Jie galėjo išbandyti dešimt įvairių darbo rolių, į kurias užsukti kvietė AB Swedbank, Užimtumo tarnyba, AB „Telia“ ir kiti garsūs įmonių vardai. Sukurti darbo duetus LASS organizacijos narius taip pat pakvietė K. Donelaičio gatvėje įsikūręs knygynas “Kolibris”, Kauno nacionalinis dramos teatras, Kauno oro uostas bei turistinių prekių parduotuvė “Husky”.

Telekomunikacijų bendrovė “Telia” priėmė du mūsų organizacijos narius. Po dienos, praleistos “Telia” aptarnavimo skyriuje, Jolanta džiaugiasi, kad galėjo susipažinti su darbo šioje bendrovėje subtilybėmis. Žinodama, su kokiais iššūkiais susiduria ten dirbantys specialistai, dabar ji supranta, kiek kantrybės ir pasiaukojimo reikalauja pareigos aptarnavimo sferoje. Jolantai diena “Telia” darbo kolektyve atnešė naujų žinių, pakeitė požiūrį į ten dirbančius žmones.

Kita DUOday akcijoje dalyvavusi neregių bendruomenės narė – Asta, kuriai teko garbė apsilankyti jubiliejinėje Lietuvos verslo moterų tinklo konferencijoje. Asta dalinasi mintimis, kad renginyje jai teko pabendrauti su įvairių sričių verslininkėmis ir užmegzti naudingų ryšių. Taip pat teko ir nemenka atsakomybė deramai atstovauti savo bendruomenei. Astą pakvietė įmonės DSP Plius direktorė Irma Spudienė. Anot Astos, tai ypatinga, be galo šilta, ne kartą jau padėjusi asmenims su negalia moteris. Pažintis su ja DUOday dalyvei Astai yra neįkainuojama vertybė.

Apie pažintį su Asta įspūdžiais dalinosi ir minimos įmonės vadovė I. Spudienė: „Buvo be galo smagu susipažinti su Asta, labai šilta moterimi, turėjome daug linksmų sutapimų, abi esame vienmetės, nesusitarusios pasipuošėme baltais švarkeliais, mano sesuo yra Asta, o Astos  sesuo vardu – Irma, juokavome, kad bus lengva prisiminti vardus, tad pats likimas ar kažkas iš aukščiau mus suvedė. Keletą vakarų prieš konferenciją pasibendravome, tikrai labai šauni pažintis, Asta be galo draugiška, atvira, sutarėme, kad atvažiuosiu į Kauną ir eisime gerti kartu kavos rudenį, palaikysime toliau ryšius. Keletas damų susidomėjo ir gal kažką pasiūlys su darbais. viena biržietė nori per nuotolį darbą pasiūlyti“.

DSP Plius vadovė I. Spudienė teigia, kad didžiausias barjeras ieškant galimybių neregiams ir silpnaregiams, darbdavių žinių stoka apie šios socialinės grupės poreikius, gebėjimus ir galimybes. Jos teigimu, DUOday akcija reikalinga ne tik žinių vieniems apie kitus sklaidai, bet ir baimėms bei išankstinėms nuostatoms griauti.

Jurgita Kuprytė, socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“, 2019 metais į Lietuvą atvežusios tarptautinę DUOday iniciatyvą, vadovė pabrėžia, kad projektas turi du tikslus: „Žmonės su negalia skirtingose organizacijose gali nors vieną dieną išbandyti įvairias profesijas, o taip pat šviečiame visuomenę, darbdavius apie žmonių su negalia gebėjimus, apie tai, kad jų daugiau galėtų dalyvauti darbo rinkoje. Iniciatyva sėkmingai įleido šaknis Lietuvoje, šiais metais visoje Lietuvoje nuo gegužės 25 dienos iki birželio 2 dienos, darbuosis beveik 400 duetų! Ir jeigu pradžioje DUOday aktyviau palaikė tarptautinės organizacijos Vilniuje, dabar įsitraukia vis daugiau darbdavių mažesniuose miesteliuose, lietuviško kapitalo bei valstybinių įmonių“, – sako ji. – „Tikime, kad ateityje tai virs žmonėms su negalia pritaikytomis darbo vietomis.“

Šių metų balandžio 1-os dienos Užimtumo tarnybos duomenimis, iš viso Lietuvoje registruota virš 12 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis, todėl DUOday – mūsų šaliai itin svarbi iniciatyva, tvirtina Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Eglė Čaplikienė: „Džiaugiamės, kad šiais metais DUOday  iniciatyva plečiasi ir į kitus regionus, kad mažesnių miestų dalyviai gali išbandyti savo jėgas atviroje darbo rinkoje, susipažinti su skirtingomis profesijoms, o gal net įsidarbinti. Mūsų organizuojamų „Jokio skirtumo“ kontaktų mugių metu regionuose dažniausiai įvardijamas darbdavių trikdis, kodėl visgi nėra „jokio skirtumo“ įdarbinti darbuotoją su ar be negalios, yra nežinia, natūrali baimė. Ir DUOday iniciatyva tą baimę pakeičia supratimu. O mes šiemet vėl kviesime visų darbdavių atstovus mokymų metu įgyti žinių apie darbuotojų, turinčių negalią, įtraukties į darbo rinką svarbą, negalios specifiką, valstybės pagalbą darbdaviui, o tuomet išdrįsti žengti tą žingsnį naujų patirčių link!”